Lantech IPES-0008A-12V(IP67/IP43)
(PresseBox) (Klingenberg, )
- 8 10/100TX PoE at/af Industrial Switch
- EN50155/50121-3-2/50121-4 compliance
- Provides M12 connector with IP67 / IP43 rated protection
- IEEE802.3at/af up to 30W PoE output
- 12V power input boost to 48V output
- Wide Operating Temperature from -40°C to 75°C
- Wide range redundant power inputs
The IPES-0008A-12V (IP67/IP43) supports IEEE802.3at/af standard which can feed HI-power up to 30W at each PoE port for big power consumption devices like PTZ IP camera, High power wireless AP etc. The model is able to take 12V input and boost to 48V output for PoE feeding in vehicle use with IEEE802.3at/af standard up to 30W per PoE port with maximum 90W output.